Kunstiprojekt Kuopios

Tabasalu Ühisgümnaasiumi sõprussuhted Puijonsarve kooliga Kesk-Soomes Kuopios on kestnud juba viis aastat. Põhiliselt on vahetatud kunstinäitusi. Soome noored on külastanud Kumu ja Nukuteatrit, aga meie õpilased polnud Kuopios veel käinud.

27. -29. novembril  sai ajalooline sõit siiski teoks. Kuopios sadas meie saabumise auks isegi lumi maha. Pühapäeval kohale jõudes tutvusime Puijonsarve  uue koolimajaga, mis  avati selle õppeaasta alguses ning peredega, kes meid võõrustama hakkasid.  Marlene Leppänen,  Susann Marii Kerner ,  Holger Ader  ja  Ronald Emanuil Kivipelto paigutati soome õpilaste kodudesse, kus nad said rohkesti inglise ja soome keelt harjutada. Õpetajaid ja bussijuhti  majutasid kohalikud  õpetajad.
Esmaspäeval ja teisipäeval külastasime tunde, mille võis igaüks ise valida.   Astrid Väizene vaatas Marja Sirkku Kyyröneni  (Soome-poolne projektijuht) 6. klassi inglise keele tundi.  Kooli direktriss andis tööõpetuse tundi, kus poisid õmblusmasinat väntasid.  Holger sattus geograafiatundi, kus pidi pea terve tunni hoopis ise Eesti kohta  küsimustele vastama.  Igatahes oli kõigil huvitav.
Esimese advendi puhul korraldas kunstiõpetaja Jaana Uusaro meile ja meid võõrustavatele õpilastele  kaks töötuba. Piparkoogimaja ehituses ja jõulusüdamete- aknariputiste viltimises olid kohalikud ja külalised võrdselt agarad ja head. Poiste piparkoogimaja sai igatahes garaaži ka. Õhtuid  sisustati bowlingusaalis või muudes meelelahutuskohtades. Ühine õhtusöök oli ka tore.
Siis, kui lapsed lõbutsesid, arutasid  õpetajad  tulevikuplaane. Ühiselt  otsustati, et uueks teemaks võetakse iidsed müütilised lood, mida vormistatakse  raamatulaadselt ja kasutatakse  nn mixed media (eesti keeles: segatehnika) võtteid.
Kuna Puijonsarve kool sai äsja uue koolimaja, siis oli igasugune seinte külge piltide kleepimine keelatud. Seetõttu  panime Tabasalu parimate arhitektuurijoonistuste valiku üles raamatukogu klaasseinale. Näitusevitriinid polnud kooli veel saabunud. See oli tuttav tunne, silmas pidades meie kooli uut aatriumi.
Kuna tegemist on kunstiprojektiga, ei saanud Kuopio kunstimuuseumist niisama mööda kõndida. Pealegi oli seal Soomes väga kõrgetasemelise kunstiliigi – koomiksi - näitus. Saime teada, et koomiks pole vaid pildiseeria, ta võib olla ka skulptuur või installatsioon.
Enne ärasõitu käisime Hiina restoranis pulkadega sushit söömas, vaatasime Kuopio kuulsat suusahüppetorni ning selle kõrval asuvas teletornis sõitsime liftiga üles, et Kuopio ümbrusele hüvastijätuks viimane pilk heita.
Nii õpilased kui õpetajad  leiavad, et Eesti-Soome kunstiprojekt läks seekord igati korda.  Puijonsarven koolipere ootab meiepoolset küllakutset juba kevadel 2012.  Oleme arvamusel, et sõprussuhe  Soomega peab jätkuma. Kunstiprojekt on huvitav ja kasulik kõigile, mitte ainult neile, kes Soome sõidust osa saavad, sest kunstiprojektis osalevad ju kõik kahe kooli õpilased, kes näituste vahetuseks kunstitundides teoseid loovad .

Astrid Väizene, oskusainete õppetooli juhataja
Indrek Raudsepp, kunstiõpetaja