Eelmisel nädalal oli meie koolis 65 õpilast Taanist

17.-21. septembrini viibisid Põhja- ja Baltimaid hõlmava Nordplus Junior programmi raames meie koolis kogu nädala 65 õpilast ja 7 õpetajat Sydvestjyllands Efterskole'st Taanist.

Osalemine selles programmis tähendab meie kooli jaoks sel õppeaastal koostööd ja õpilasvahetust just selle Taani kooliga (http://www.sydvestjyllandsefterskole.dk).

Nädala jooksul toimus mitmeid huvitavaid väljasõite, üritusi, tundide külastusi, kuid peamiseks eesmärgiks oli  koos meie kooli 8.-9. klasside õpilastega erinevates projektitegevustes osalemine. Iga projektimeeskond pidi valima teema, mida siis üheskoos järgmised pool aastat lähemalt uurida.

Esmaspäeva hommikul võeti külalised Tallinnas sadamas vastu, koolimajas tervitati neid väikese kontserdiga meie kooli väiksematelt ja suurematelt lauljatelt-tantsijatelt ning tehti neile ringkäik koolimajas. Samuti oli taanlastel enda tutvustamiseks näidata üks põnev videomaterjal. Päeva teisel poolel tutvuti projektitegevustega. Ja koolipäeva lõpus oligi Taani õpilastel aeg minna tutvuma oma perega, kus kogu nädal elati. Pea kõigi meie kooli 8.b ja 9.b klassi õpilaste peredes (osaliselt ka 9. a,d,c) oli 1-3 vahetusõpilast. Suur aitäh kõigile neile peredele, kes olid valmis vahetusõpilase(d) oma perre võtma!

Teisipäeval külastati päeva alustuseks erinevaid koolitunde 1.-12. klassini, seejärel hakkasid juba pihta projektiga seotud tegevused – jagati gruppide vahel teemad, arutati, kuidas ja mida kirjutada ning uurida, ja seejärel alustas iga grupp juba oma konkreetsemate ülesannetega.

Välja oli pakutud 7 erinevat teemat, millest igaüks võis valida endale sobivaima(d). Selle põhjal jagati kõik õpilased 5-8-liikmelisteks Taani-Eesti ühismeeskondadeks, kes siis kogu nädala tegelesid oma teemaga seonduvaga.

Projekti teemad on seotud valdkondadega, mis aitavad lähemalt tutvuda mõlema maa kultuuri, ajaloo ning tänapäevaga:
1)    Keskaegsed linnalegendid (juhendaja Kersti Vana)
2)    Saksa okupatsioon Taanis ja Eestis II Maailmasõja ajal (juh. Heigo Ritsbek)
3)    Olen silla ehitaja (arhitektuur, konstruktsioon) (juh. Indrek Raudsepp)
4)    Popkultuur, selle mõju noorele (juh. Lenneli Aasa)
5)    Tuuleenergia kasutamine kodukohas (juh. Valve Meesak, Olgert Laidsaar)
6)    Taani ja Eesti vahelised sidemed ajaloos ja tänapäeval (juh. Helle Laats)
7)    Mina ja demokraatia (juh. Karin Väli)

Pealelõunal jagunes kogu suur seltskond kaheks, kellest ühed läksid algatuseks Tallinna vanalinna ekskursioonile ja teised tutvuma lähiümbruse vaatamisväärsustega (Keila-Joa, Muraste vaatetorn, Suurupi tuletornid, Türisalu pank jne). Õhtused tegevused said õpilased ise valida, mis täpselt ja kellega nad koos ette võtsid – kes käisid tudengipäevade kontserdil, kes ratsutamas, kes lihtsalt Tallinnas jalutamas või poodide valikuga tutvumas, kuidas keegi.

Kolmapäeva hommik algas suuremale osale ujumistunniga Tabasalu Spordikompleksis. Seejärel suunduti tutvuma Eesti Rahvusraamatukoguga.

Neljapäevalgi toimusid õppekäigud, sõltuvalt iga grupi teemavalikust – käidi Kadrioru lossis, tuulepargis ja Nõmmel sildu uurimas. Pealelõunal hakati tegema ettevalmistusi lõpupeoks. Kõik meie õpilased koos oma peres viibivate vahetusõpilastega valmistasid kodudes erinevaid Eesti sööke ühisele peolauale, mida siis üheskoos hiljem maitsti. Meie õpilastele jäi silma, et taanlastel olid teistsugused söögiharjumused ja -eelistused, näiteks olid nende jaoks midagi täiesti uut (,aga maitsvat) nii kohukesed, puder kui seened.

Õhtul toimuski koolimajas ühine peoõhtu  – mängiti erinevaid mänge, toimus disko ja ühine pildivaatamine – selleks pidi iga grupp tegema nädala jooksul oma tegemistest fotosid (fotojaht), valima neist välja 5 parimat ja neid siis teistele tutvustama.

Reedel toimus Eesti-Taani jalgpallivõistlus, mille võitsid kindlalt taanlased. Ilmselgelt oli nende võistkond ka varem korduvalt koosmängu harjutanud, tuli välja, et neil on isegi oma võistkonna maskott olemas. Seejärel tehti oma teemagrupiga kokkuvõtteid nädala jooksul tehtust ja tutvustati kõigile oma teemaprojekti ning täpsemat kava tegevuste läbiviimiseks järgmise 6 kuu jooksul. Seejärel oligi juba aeg lahkumiseks ja tuli saata külalised tagasi sadamasse laevale minekuks. Meie kooli õpilaste sõnul oli kogu nädal „väga äge", Taani noored lahedad ja avatud. Seega lahkuminek oli lausa kurb ning juba oodatakse pikisilmi Taani sõitu.

Kindlasti leidsid paljud omale uusi sõpru ja loodetavasti saab kevadisel koolivaheajal teoks meie õpilaste vastukülaskäik Taani. Seal antakse tehtud projektidele viimane lihv ja tutvustatakse neid koos ühisel konverentsil. Vahepealsel ajal aga hoiavad teemagrupid üksteisega sidet ja peavad nõu, kuidas oma teema osas edasi toimetada. Jõudu neile kõigile selleks! Ja aitäh ka projektitegemistega seotud õpetajatele! Oli huvitav nädal!

Fotosid nädala tegemistest saab vaadata pildigaleriist.

Taanlased pidasid oma kooli lehel nädala kohta ka päevikut koos fotodega igast päevast, täpsemalt vaata siit.