9. klassid käisid tutvumas Põlevkivimaaga

Eelmisel nädalal oli meie kooli 9. klasside õpilastel Keskkonnainvesteeringute Keskuse projekti raames võimalus külastada Ida-Virumaa vaatamisväärsusi.

Kõigepealt sõideti Kohtla-Järve linna ja külastati sealset kaevanduspark-muuseumi, mis asub endise Kohtla kaevanduse maadel. Vanas administratiivhoones on nüüd sisse seatud kaevandustöid ja kaevandusajalugu tutvustavad näitused, vaadata sai ka põnevat lühifilmi. Lisaks on samas majas kohalike entusiastide poolt väljas väga huvitav näitus erinevatest kivimitest ja kivististest, mis pärinevad erinevatest kohtadest üle maailma. Sealsamas maja lähedal on vana kaevandushoone koloss ja seisab maailma suurim kopp. Kõigil oli võimalus ka ronida kaevandusjääkidest (ehk siis paekivist) mäe otsa ja nautida suurepärast vaadet. Seda „mäge" kutsutakse ka „naistemäeks", kuna see materjal, mis siin kokku kuhjatud on, on kõik konveieril töötanud naiste sorteeritud. Kõrvaloleval nõlval on nüüd talviti avatud ka suusa- ja lumelauakeskus. Maa alla kaevandusse kahjuks seekord pääseda ei õnnestunud, kuna seal käib parajasti remont.

Järgmisena sõidutas buss üheksandikud Viru Keemia Grupi elektrijaama, kus kõik said endale pähe ilusad värvilised kiivrid ja ringkäik mööda elektrijaama võiski alata. Enim jäid meelde tohutud juhtimispuldid, paagid ja konteinerid ja spetsiifiline „lõhn". Mõnel õnnestus korraks lähemalt sisse vaadata ka saalisuuruse hiigelahju uksest, kus temperatuuri nii umbes 1200 kraadi.

Seejärel käidi vaatamas Ida-Virumaa üht kaunimat vaatamisväärsust Ontika pankrannikut ja Eesti kõrgeimat Valaste juga, mis praegu oli näha pigem jääskulptuuridena. Siis pakuti reisiseltskonnale lõunasööki Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledžis ja teekond jätkus Kukruse asula poole.

Kohe Tallinn-Narva maantee kõrval paikneval Kukrusel asub põlevkivimuuseum ja kõrgub aherainemägi. Põlevkivimuuseumis tutvustas kohalik giid kõike põlevkivi ajaloo ja kaevandamise ja Ida-Virumaaga seotut. Siin asuv aherainemägi on ainus, mis kunagi põlema läinud, vaikselt ajab ta mõnest lõhest tossu välja siiani.

Kokkuvõtteks võib öelda, et oli üks pikk ja väsitav, aga väga huvitav ja uusi teadmisi pakkuv päev.

Pilte saab vaadata siit.