« Tagasi

In memoriam Mare Pajumaa (05.II 1943-29.VII 2020)

1. septembril aastal 1986 oli ilus soe hommik, kõlas puhkpillimuusika ja terve Tabasalu asula oli elevil. Avati Tabasalu kool ja teiste seas oli ka juba kogemustega õpetaja Mare Pajumaa. Mare tuli ja jäi meie majja tervelt 33 aastaks.
Alguses klassiõpetaja, seejärel pikki aastaid õppealajuhataja, viimased aastad põhikooli eesti keele õpetaja. 

***

Tui preemia kandidaat Mare Pajumaa - 15.10.2018.

"Siinkohal esitame Tui preemia kandidaadiks Mare Pajumaa, kes töötab täna Tabasalu Ühisgümnaasiumis eesti keele õpetajana.

Mare Pajumaa on tänaseks õpetaja ametit pidanud 55 aastat. Selle aja jooksul on ta pikalt töötanud kahes õppeasutuses - Kehra Koolis (1963-1986) ja Tabasalu Ühisgümnaasiumis kooli algusaastast 1986. Kui Tabasalu kool avati, siis tuli meie majja väga palju noori õpetajaid, kellel polnud veel kogemust ja täpset ettekujutust, mida õpetajaks olemine tähendab. Marel oli selleks ajaks juba aastatepikkune kogemustepagas kaasa võtta ning sellega oma noori kolleege vajadusel toetada ning nõu anda. Paljud toonastest noortest kolleegidest on ametit vahetanud, kuid Mare tuli ja jäi. Tabasalus on Mare olnud nii eesti keele õpetaja kui ka õppealajuhataja.

Kolleegina on ta nõudlik, kohusetundlik, tähelepanelik, täpne, usaldusväärne, loov ja alati avatud.

Õppealajuhatajana näitas üles hoolivust, oli abivalmis. Ta oli alati julgustav ning toetav. Temaga sai alati vestelda muredest, arutada elulisi teemasid. Ta oli hea nõuandja.

Oma töös õpilastega on Mare nõudlik, järjekindel. Tal on oma kindlad tõekspidamised ning ta on teinud oma tööd alati südamega. Ta on loonud lapsesõbraliku ja väärtuspõhise õpikeskkonna. Ka aastaid hiljem meenutavad tema õpilased teda kui oskuslikku väärtuste paika panijat. Mare on õpilasi õpetades arvestanud nende individuaalsusega, alati suunanud ning abistanud. Tema tundides on rahulik töömeeleolu. Mare oskab õpilastega suhelda vaikse häälega, kurjustada vaikselt. See on oskus, mida paljudel meist ei ole.

Tema isiklik eeskuju on oluliselt kaasa aidanud õpilaste kujunemisele mitmekülgselt arenenud isiksusteks. Ta on professionaalsete teadmiste ja oskustega, suure südame, töö- ja empaatiavõimega.

Mare suudab probleemide lahendamisele läheneda läbi huumori. Ta on rõõmsameelne, positiivse ellusuhtumisega, armastab head ja väga head nalja, teeb koolipäeva rõõmsaks."

Kolleegid meenutavad:

„Vahel vaatame taevasse, kas meil on aega veel… ja, kui ei ole, siis selle millegi arvelt laename… meil on aega veel, kõigil on aega veel…" – see on üks laulumälestus, koos ansambli Põhja Tallinn video ja kolleegide kooriga sai ette kantud ühel Mare juubelil. Kes sel ajahetkel kooli saalis oli, see teab ja mäletab. Mare laulis kaasa, sest ta oli ka pop ja igas mõttes. Austuse ja tänulikkusega Elin Ots (muusikaõpetaja aastast 2002).

***

Mare oli suure südamega, suur isiksus ja õpetaja ning seda ka suurte tähtedega. Minul õnnestus vist olla üks neid paljusid inimesi, kelle ta oma südamesse võttis ja mis seal salata, mina tema samuti. Ma tean väheseid inimesi, kes olles ikkagi Kõrgel kohal, kuulas alati ära oma kolleegide mured ja rõõmud. Kelle uks oli alati avatud ning kui sa siis sealt avatud uksest sisse astusid, olgu mure või rõõmuga, võeti alati vastu naeratusega. Eks sai muidugi seal kabinetis palju nalja ka tehtud, kui ka räägitud tõsiseid jutte. Tema oli see inimene, kes toetas mind ka kooli mõistes väga raskel ajal ning küsis kogu aeg, kuidas mul läheb. Aga jah, see huumorimeel, see oli võrratu. Kuna me mõlemad armastasime musta huumorit, siis seda kõike ei saa edasi anda, ilmselt pole viisakas rääkida, aga küllap kunagi, kunagi veel räägime… Nägin viimati Maret koroona viiruse keskel ja oh jah, kus tahtsin teda kallistada, aga kus sa saad, ta oli ju mehega. Eks siis kallistame hiljem. Jaak Timpson.

***

Olen tänulik olnud Marele mentoriks olemise eest läbi aegade. Mares oli nii palju  sära ja inspireerivat ausat juhi autoriteeti. Seda  on raske sõnadesse panna, kui palju oli väärt tema tunnustus või konstruktiivne kriitika. Ma ei mõelnud aastaid Mare vanuse peale, sest ta ei jätnud sulle kunagi tunnet, et ta on vanem kui … Mares oli nii palju väärikust ja pühendumist inimestele, lastele ja oma tööle. Ta hoolis päriselt  ja vajadusel oli vankumatult su selja taga. Seda tema seljatagust kinnitasid talle rasketel aegadel ka kolleegid. Tema huumor, mis oli kohati must ja see tegi meist vandeseltslaslikult ägedad sõbrad, mul on olnud au olla Mare kaasteeline ja sõber. Kohtusime talvel Tabasalus ja rääkisime nagu ikka elust ja maailmast. Teadsin, et ta võitleb võitlust, sest tal oli jaksu veel teisigi toetada. Elu on viiv ja me kõik oleme siin vaid külalised ning ühel hetkel lahkume. Olgu Su tee kerge minna, hea Mare. Olen tänulik, et me teed ristusid. Aitäh. Kaja Rasmann.

Õpilased meenutavad:

Minu esimene õpetaja Mare tegi mulle esimese sissejuhatuse ellu, mida siiani tänutundega meenutan. Õrna, kuid kindla käega juhatas ta meid koolitee alguses ja andis väärtuslikud oskused edaspidiseks eluks: uudishimu, soov areneda ja mitte kunagi leppida paigalseisuga. Neid põhimõtteid hindan ja väärtustan ka täna ning püüan anda edasi järeltulevatele põlvedele.
Hingasin kergendatult kui nägin 25 aastat hiljem tema nime ka enda lapse õpetajate seas, sest tundsin, et laps on heades kätes.
Aitäh nende heade käte eest, Mare! (Ree Teinberg, TÜG X lend, Tabasalu kooli vilistlane)

***

Sellised inimesed nagu Mare Pajumaa on koolile suur väärtus. Tema elu- ja töökogemust ning teadmisi ei ole võimalik lihtsalt internetist leida või mõne aastaga õppida. Meil on hea meel, et meie õpilaste ees on noored ja rohelised ning ka pika kogemusega õpetajad, sest see rikastab vaid õppijate maailmavaadet ning teadmistepagasit. Maret oli hea meel majas näha, ikka ja jälle nõu või arvamust küsida. Oma eeskuju ja olekuga oli ta kindlasti õpetaja suure algustähega. Mitmete endiste ja tänaste kolleegide nimel: Kairi Kalm (TÜG vilistlane I lend ja tänane kolleeg) ja Svetlana Soosalu (TÜG vilistlane I lend ja endine kolleeg).

***

Mare elu on saanud mälestusteks. Mäletajaid ja mälestusi on palju. Tabasalu kool jääb Sind meenutama suure tänutundega. Aitäh, Mare!

 

10.03.21

 

VASTUVÕTT KOOLI  

 

Cultural heritage
in the context of
students' careers

 

Toimetaja: PHILIP JAMES MILLS